Forjana chovatelská stanice psů plemene sibiřský husky se chce podělit o své zkušenosti s výchovou, nemocemi, porody a jiné.

                                     

          Začnu s výchovou, což je podle mne určitě to nejdůležitější ze všeho. Zdraví se řeší s veterináři, ale s výchovou  Vám pomůže jedině  chovatel. V  prvé  řadě on ze všeho nejlíp ví, jak  své  psy, zejména mámu má vychované. Jestliže mu  zničí vše na co  přijdou, uloví co potkají, tak  máte ten  největší  předpoklad, že Vaše krásné  milé  štěňátko bude tím móresům naučené od mámy. Není až tak pravda, že  se povaha  dědí, je to z velké části naučené od mámy. Jednou se mi stalo, že moje haskynka  měla vrh s  dvěma štěňaty a současně dceři porodila fundlačka 8 fundláků. Haskynce jsme přihodily 2 štěňata fundlácké a vychovala z nich opravdové husky se všemi  klady  i zápory, jen ve  fundlácké podobě. Moje husky  jsou  velmi  dobře  vychované, na  své zahradě ani dírku nevyhrabou. Většina z nich může venku na poli běhat na volno. Samozřejmě nechodí u nohy jako vlčák, neumí povely jako služební pes. Ale  při přivolání  poslechne. I když jeden pejsek z mého  odchovu chodí v Praze na cvičák a učitelka si jej velmi chválí a vypadá to, že jej přivede i ke zkouškám ZM.

 

                     Základní pravidlo !!! Nedovolit psovi nikdy, aby dělal takové věci, které nechcete.

                                           Již od malička zakazovat takové lumpárny!!!!!                

                    

                                 

 Právě mám vrh "Q" a zrovna teď mají 24. dnů a vidím jak se ode dneška začínají některým štěňátkům stavět ouška. Vím, že u mě v 6 týdnech stojí uši všem štěňatům. Nikdy jsem  ovšem nesledovala dobu, kdy přesně se  uši stavěly. Teď  jsem s nimi doma a tak  sleduji  ten postup  přesně. Vidím, jak hodinu od hodiny se uši staví. Dnes 24. den jsou 2 štěňata, která mají uši úplně postavené. Většinou vidím cizí fotky štěňat na prodej asi kolem 6.-7. týdne, kdy štěňata mají uši klapaté jako vlčáci. V tomto je vidět první rozdíly amerických linií, které byly šlechtěny v první  řadě na krásu, kdy krása začíná ve velikosti uší. Samozřejmě musí k tomu být i krása těla, hlavy i povahy. Prozatím je tento vrh fantastický zdravý a velmi živý a aktivní.                           Začala jsem  z  novou  metodou  odčervení. Neboť  v  mém  chovu  zřejmě po těch  letech se u mě  objevuje problém začervení dost často,nejvíce to ovšem pozoruji u vrhů po fenách, které nejsou ode mne. Není to tím, že by chovatelé od kterých feny mám toto zanedbali, ale problém je v tom, že některé odčervovací  přípravky neúčinkují. V  minulém  vrhu  po  Nikole  to byl nekonečný příběh červů. Momentálně odčervuji po 11 dnech, přípravky měním a předávkuji o 100%. Začínám sirupem Drontal a podruhé Pratel a ještě mezi tím jsem dala mamině kapku Advokat. Je vidět, že můj boj proti parazitům je zatím úspěšný.

 

Mám nakryté  2 fenky  10 dnů od sebe. Ta první v 7 týdnech vypadala jako by žádná štěňata v sobě neměla. Včera jí neuvěřitelně narostlo bříško, že už věřím, že březí je. A to je přesně 8 dnů do porodu! Jsem zvědavá kolik jich bude mít. Ta druhá se blíží k sedmému týdnu a bříško vůbec žádné, jen se jí hodně zvětšil hrudník. Stále se musím učit, dříve bylo  5 a půl  týdne a věděla jsem o březosti docela přesně  i když bylo jen jedno štěně.