Forjana chovatelská stanice psů plemene sibiřský husky - její chovatelský cíl.

  Jsem hlavně chovatelkou, ne moc vystavovatelkou psů. Mým prvořadým cílem je mít zvířata geneticky  kvalitní a hodnotit jejich krásu podle  parametrů  standartu a ne  podle  výstavních            titulů. Snažím  se zvířata  spojovat tak, aby  potomci v kráse se mohli  srovnat, nebo i předčili rodiče. Výstavní titul je sice krásná věc, ale nikde není jistota, že šampion bude geneticky tak  kvalitní, jako  zvíře s  kvalitním  rodokmenem  bez  titulu. V  tomto se  podle mě dělá zásadní chyba, že se hledají psi bez znalostí  předků a jen pro počet titulů. Není  pravda, čím víc titulů,     tím  lepší  potomci. Základ  je v  kvalitě psa a jeho  předků. Co se týká  povahy je důležité mít vychované rodiče a smečku ve které se štěńata odchovávají. Pokud starší psi dělají neplechu          a ničí vše na co přijdou, tak to samozřejmě naučí i mladou generaci.

        

Jako svůj cíl jsem si určila chovat prvotřídní psy  odpovídající standartu s perfektní povahou. Co se týká vzhledu jsou pro mě důležité tyto vlastnosti :

 1. kompaktní tělo                                                                      

 2. silná kostra

 3. správně zaúhlené končetiny

 4. správný poměr hrudních končetin k hrudníku

 5.dobře výrazné předhrudí (ale ne moc)

 6.dostatečně dlouhý krk

 7.správě nasazený a nesený ocas

 8. výrazná hlava 

 9. malé uši

10.správný stop (ani plochý ani výrazný)

   Povaha musí být bezkonfliktní, milá, přátelská jak k lidem, tak ke  psům. Tyto vlastnosti na 100% splňuje Petroff. Pamela  a  Nikol  jsou trošku  opatrnější v  chování k lidem. Kesan nese v  sobě trošku  dominance, nadřazenosti. Jeho potomci jsou chytří, ale trošku dominantnější. potřebují  více pevnou  ruku, než potomci Petroffa a Pamely. Ti jsou povahově velmi něžní a také potřebují takové zacházení.

  Co se týká pohybu kladu důraz na dobrý pohyb, ten je většinou samozřejmostí pokud má pes dobře úhlené končetiny a má dostatek  volného pohybu od malička. Pohybově se dobře vyvíjí, pokud se od malého štěněte může hrát s jinými psi a tím rozvíjí všechny možné varianty pohybu.

Nekladu důraz na trénování psa do zápřahu. Pohyb u kola,honičky po zahradě s jinými psi je dostatečné pro rozvoj pohybu u mých psů

Celkem nepodstatná je pro mě barva srsti. Jen moc neupřednostňuji hnědou barvu.

Nepodstatná je pro mě barva očí.

Malou  chybičku, kterou potřebuji odstranit je  sněžný nos. Zřejmě v  těchto liniích se tento malý nedostatek vyskytuje. Je těžké  tento  nedostatek odstranit přidáním  partnera s  dobře vybarveným nosem, neboť zase nemusí odpovídat ostatním vlastnostem jak vzhledu, tak i povahou.

Přesto, že moji starší psi a feny jsou plnochrupí, občas se vyskytne nějaká chybějící P1.

Century mi  přinesla dobrý  typ, jen s trošičku kratšíma  nohama, což mi odstranili Petroff s Pamelou. Co je mám v chovu, nebude problém s výškou ani správným poměrem výšky předních končetin k hrudníku.Oba mi tyto vlastnosti spravili.

 

     

    

  

  

                     Ch. Petroff  Polární expres a dole jeho syn Olivier Forjana

  

  

                                               To je nádhera, bohužel ne moje.

                         

  

optimalizace PageRank.cz